O opłacie rezerwacyjnej już raz pisałem. Warto jednak wrócić do sprawy, ponieważ deweloperzy w ostatnim okresie coraz chętniej zatrzymują opłaty rezerwacyjne, gdy nie dochodzi do zawarcia dalszej umowy deweloperskiej. A więc zapraszam do przeczytania, jak odzyskać opłatę rezerwacyjną od dewelopera.

Historie moich klientów

Wpis powstał z powodu kilku spraw o zwrot opłaty rezerwacyjnej, które ostatnio prowadzę. Wiele z nich jest naprawdę ciekawych pod względem prawnym, ale łączy je jedno.

Wstęp do każdej historii jest podobny. Deweloper zawierał umowę rezerwacyjną, a jego pracownicy zapewniali przyszłych kupujących, że gdy nie dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej z pewnością odzyskają opłatę rezerwacyjną.

I to bez najmniejszego problemu! Powyższe później okazywało się nieprawdą, a deweloper po prostu postanowił nie zwracać opłaty rezerwacyjnej. Nagle okazało się, że do zawarcia umowy deweloperskiej nie doszło tylko i wyłącznie z powoda zachowania nabywcy.

W pierwszym przypadku, który chcę opisać, sprawa jest już w sądzie. Przyczyną niezawarcia umowy deweloperskiej był koronawirus i restrykcje związane z niemożliwością uzyskania kredytu bankowego. Moi Klienci po prostu nie uzyskali kredytu, który przed pandemią mieli obiecany w jednym z banków. Wtedy też wystarczyło mieć 10% wkładu własnego.

W drugim przypadku też był to istotne. Jednak kluczowy był fakt, że deweloper po prostu nie rozpoczął żadnych prac przy budowie bloku. I w zasadzie od początku było wiadomo, że na budowie będą duże opóźnienia. Tym razem deweloper też postanowił nie zwracać opłaty rezerwacyjnej.

Jak odzyskać opłatę rezerwacyjną od dewelopera?

Czasem wystarczy odpowiednie wezwanie do zapłaty. Należy w nim przytoczyć dobre argumenty. Czasami jednak, jeżeli zastanawiasz się jak odzyskać opłatę rezerwacyjną od dewelopera, musisz się zdecydować na odważniejsze decyzje! Po prostu bywa tak, że konieczne jest postępowanie sądowe.

W sądzie argumentów jest wiele, w tym te dotyczące konstrukcji umowy rezerwacyjnej. Ale nie tylko. Uważam, że wiele z nich zawiera klauzule niedozwolone. Te argumenty można solidnie i skutecznie wykorzystać.

Wielu potencjalnych nabywców lokalu jednak odpuszcza walkę z deweloperem. Uważam, że niesłusznie.

Prowadzę sprawy o zwrot opłaty rezerwacyjnej na terenie całego kraju, więc jeżeli nie odzyskałeś jeszcze swojej opłaty rezerwacyjnej, to serdecznie zapraszam do kontaktu.

Piotr Stosio

Radca Prawny

*****


Skontaktuj się ze mną i sprawdź bezpłatnie, jak odzyskać opłatę rezerwacyjną.


5 thoughts on “Jak odzyskać opłatę rezerwacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *