Coraz częściej spotykam się z sytuacjami, gdy deweloperzy wypowiadają zawarte umowy rezerwacyjne lub umowy przedwstępne. Rynek nieruchomości jest naprawdę szalony. Co wtedy? Sprawdź, czy możesz uzyskać odszkodowanie od dewelopera za rozwiązanie umowy.

Odszkodowanie od dewelopera za rozwiązanie umowy

Ceny mieszkań i domów idą lawino w górę, to wiadomo od dawna. W jednym z tekstów pisałem, że deweloperzy budują szybko i byle jak. Rynek deweloperski osiąga natomiast rekordowe wyniki. Niestety z uwagi na idące w górę bardzo szybko ceny mieszkań dochodzi do wyjątkowo dziwnych sytuacji.

Deweloperzy coraz częściej zrywają umowy przedwstępne lub rezerwacyjne. Dlaczego to robią? Bo tak im się opłaca. Jeżeli deweloper zawarł umowę przedwstępną lub rezerwacyjną przed rokiem lub 2 latami na sprzedaż mieszkania za 500 000 zł, a dzisiaj może sprzedać ten sam lokal za minimum 700 000 zł, to będzie chciał zrezygnować z tej pierwszej transakcji i ponownie wystawić lokal na sprzedać. Tak dzieje się naprawdę coraz częściej!

Nieco inna sytuacja jest z umowami deweloperskimi, które zawierane są w formie aktów notarialnych. Przy nich ochrona nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest znacznie szersza. Gdy deweloper nie chce przepisać własności mieszkania, są sposoby na rozwiązanie tego problemu w ramach postępowania sądowego. A zerwanie umowy ze strony dewelopera jest zwyczajnie znacznie trudniejsze.

Gorzej sytuacja może wyglądać, gdy umowa deweloperska nie została zawarta, a deweloper chce zerwać umowę przedwstępną lub umowę rezerwacyjną. Wtedy często decydujące są postanowienia samej umowy, ochrona potencjalnego nabywcy nie jest tak silna.

Zaliczka czy zadatek?

Zwykle w ramach zawartej umowy przedwstępnej lub rezerwacyjnej nabywca lokalu musi zapłacić deweloperowi jakąś ustaloną kwotę tytułem opłaty rezerwacyjnej. I tutaj dochodzimy do sedna problemu. Istotne jest to, czy jest to, czy umowa zawiera zaliczkę czy zadatek.

Zaliczka jest po prostu zwracana. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z zadatkiem, a deweloper nie wykona umowy, powinien zwrócić dwukrotność zadatku. Niedawno mój Klient uzyskał od Dewelopera kwotę 100 000 zł, w sytuacji gdy wcześniej zapłacił kwotę 50 000 zł tytułem zadatku. Mimo wszystko deweloperowi opłacało się zwrócić dodatkową kwotę 50 000 zł i sprzedać lokal w znacznie droższej cenie. To wiele pokazuje, jak wygląda obecny rynek nieruchomości.

Czy są możliwe inne roszczenia? Na przykład związane z odszkodowaniem za brak lokalu i większymi cenami innych mieszkań? Wiele zależy od zawartej umowy.

Jeżeli masz wątpliwości, możesz ją do mnie przesłać.

 

Piotr STOSIO

Radca Prawny 


Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza.

Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie od dewelopera.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *