Ostatnio otrzymałem kilka zapytań dotyczących podobnej sytuacji. A nawet prowadzę jeden duży spór z deweloperem. Zapraszam więc do przeczytania, co zrobić, gdy deweloper nie chce przepisać mieszkania.

Oczywiście wpis będzie dotyczyć nie tylko mieszkania, ale też choćby domu. Zazwyczaj najczęściej z deweloperami są problemy, gdy nie chcą zwrócić opłaty rezerwacyjnej, zakupiony lokal zawiera wady, a nabywca chce skorzystać z rękojmi, bądź też lokal został oddany z dużym opóźnieniem.

Tych ostatnich spraw jest zresztą najwięcej. Deweloperzy bardzo często mają bowiem duże obsuwy. A świadomość prawna jest na tyle duża, że coraz więcej osób nie odpuszcza i żąda zapłaty przewidzianej w umowie deweloperskiej kary umownej. Bardzo słusznie zresztą, bo przecież właśnie dla takich sytuacji kary umowne zostały przewidziane.

Deweloper nie chce przepisać mieszkania

Tym razem napiszę o zupełnie innej sytuacji. Otóż zdarza się, że deweloper nie chce przepisać mieszkania lub domu, wykorzystując swoją silniejszą pozycję. Co mam na myśli?

Po zawarciu umowy deweloperskiej i wybudowaniu lokalu konieczne jest zawarcie drugiej umowy przeniesienia własności lokalu. Dopiero wtedy nabywca lokalu staje się jego pełnoprawnym właścicielem. No i właśnie! Jeżeli trwają spory na linii nabywca – deweloper, na przykład dotyczące zapłaty kary umownej, zdarza się że ten drugi z różnych pobudek nie chce zawrzeć umowy przeniesienia własności.

Jakie to są przyczyny? Popatrz choćby na rosnące ceny mieszkań. Jeżeli deweloper sprzeda je komuś innemu po dzisiejszych cenach, a nie tych sprzed kilku lat zarobi znacznie więcej.

Sąd wyda oświadczenie woli

Rozwiązaniem tej sytuacji może być postępowanie sądowe. Zgodnie z art. 64 Kodeksu cywilnego prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.

Należy więc wystąpić do Sądu o to, żeby Sąd zamiast Dewelopera wydał oświadczenie woli o wyodrębnieniu lokalu i przeniesieniu prawa własności tego lokalu na nabywcę. To oczywiście skomplikowane postępowanie, niemniej może być dobrym rozwiązaniem w przypadku niechęci dewelopera do przepisania mieszkania.

Piotr Stosio

Radca Prawny

*****


Skontaktuj się ze mną i sprawdź bezpłatnie, jak uzyskać odszkodowanie od dewelopera


3 thoughts on “Gdy deweloper nie chce przepisać mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *