Ostatnio otrzymałem kilka zapytań dotyczących podobnej sytuacji. A nawet prowadzę jeden duży spór z deweloperem. Zapraszam więc do przeczytania, co zrobić, gdy deweloper nie chce przepisać mieszkania.

Oczywiście wpis będzie dotyczyć nie tylko mieszkania, ale też choćby domu. Zazwyczaj najczęściej z deweloperami są problemy, gdy nie chcą zwrócić opłaty rezerwacyjnej, zakupiony lokal zawiera wady, a nabywca chce skorzystać z rękojmi, bądź też lokal został oddany z dużym opóźnieniem.

Tych ostatnich spraw jest zresztą najwięcej. Deweloperzy bardzo często mają bowiem duże obsuwy. A świadomość prawna jest na tyle duża, że coraz więcej osób nie odpuszcza i żąda zapłaty przewidzianej w umowie deweloperskiej kary umownej. Bardzo słusznie zresztą, bo przecież właśnie dla takich sytuacji kary umowne zostały przewidziane.

Deweloper nie chce przepisać mieszkania

Tym razem napiszę o zupełnie innej sytuacji. Otóż zdarza się, że deweloper nie chce przepisać mieszkania lub domu, wykorzystując swoją silniejszą pozycję. Co mam na myśli?

Po zawarciu umowy deweloperskiej i wybudowaniu lokalu konieczne jest zawarcie drugiej umowy przeniesienia własności lokalu. Dopiero wtedy nabywca lokalu staje się jego pełnoprawnym właścicielem. No i właśnie! Jeżeli trwają spory na linii nabywca – deweloper, na przykład dotyczące zapłaty kary umownej, zdarza się że ten drugi z różnych pobudek nie chce zawrzeć umowy przeniesienia własności.

Jakie to są przyczyny? Popatrz choćby na rosnące ceny mieszkań. Jeżeli deweloper sprzeda je komuś innemu po dzisiejszych cenach, a nie tych sprzed kilku lat zarobi znacznie więcej.

Sąd wyda oświadczenie woli

Rozwiązaniem tej sytuacji może być postępowanie sądowe. Zgodnie z art. 64 Kodeksu cywilnego prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.

Należy więc wystąpić do Sądu o to, żeby Sąd zamiast Dewelopera wydał oświadczenie woli o wyodrębnieniu lokalu i przeniesieniu prawa własności tego lokalu na nabywcę. To oczywiście skomplikowane postępowanie, niemniej może być dobrym rozwiązaniem w przypadku niechęci dewelopera do przepisania mieszkania.

Piotr Stosio

Radca Prawny

*****


Skontaktuj się ze mną i sprawdź bezpłatnie, jak uzyskać odszkodowanie od dewelopera


One thought on “Gdy deweloper nie chce przepisać mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *