Dostałeś pismo od dewelopera, który domaga się zapłaty za większe mieszkanie bądź dom niż to ustalone w umowie deweloperskiej. Sprawdź, co zrobić, gdy deweloper żąda dopłaty za metraż.
Na pewno zastanawiasz się, czy deweloperowi należy zapłacić za zbyt duże mieszkanie, które przecież on sam zbudował. Sam mierzył, sam wyliczał, a następnie zbudował. A przecież umawialiście się na konkretny metraż. I wpisaliście oczekiwaną powierzchnię mieszkania w umowie deweloperskiej. A ta okazała się zbyt duża. Natomiast deweloper żąda dopłaty za metraż, oczywiście za ten dodatkowy. Czy płacić w takiej sytuacji?
Gdy deweloper żąda dopłaty za metraż
Warto pamiętać, że nie zawsze da się stuprocentowo ustalić powierzchnię mieszkania. To oczywiście kluczowa kwestia, bo od niej uzależniona jest kwota, którą nabywca lokalu ma zapłacić deweloperowi. Każdy metr różnicy to ogromny wydatek. Zwykle natomiast mieszkanie kupujemy na całe życie.
Niestety w takiej sytuacji z pomocą nie przychodzi nam ustawa deweloperska i przepisy w niej się znajdujące. Zgodnie z nimi w umowie deweloperskiej powinno znaleźć się wskazanie sposobu pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Odpowiedzi powinniśmy więc szukać w przepisach ogólnych.
Co o zmianie powierzchni mieszkania mówią sądy?
Jak wskazują sądy, istotne jest zapewnienie pewnego marginesu tolerancji dla powierzchni oddanego lokalu, to jest w stosunku do powierzchni lokalu określonej w umowie zawieranej, czy to przed, czy to w trakcie procesu budowlanego.
Sądy uznają, że oczekiwania nabywców lokali, że deweloper winien wykonać zobowiązanie w całości i w 100% zgodnie z projektem, jest nieuprawnione. Zatem nie każda zmiana powinna być rozważana w kategoriach niewykonania zobowiązania, jak i nie powinna być traktowana jako zmiana przedmiotu umowy. Czasami zwyczajnie nie da się zbudować dokładnie i w 100% takiej powierzchni, jaką strony przewidywał w umowie.
Oznacza to, że różnice, np. do 2% powierzchni mieszkania są dopuszczalne. Gdyby było jednak znacznie większe, nabywca lokalu – jako konsument, ma prawo do odstąpienia od umowy nabycia lokalu. Takie możliwości często jednak znajdują się w umowach deweloperskich. Gdyby ich nie było, deweloper miałby problem z UOKiK-iem.
Co do kwestii rozliczeń finansowych za sytuację, gdy deweloper żąda dopłaty za metraż dodatkowy to… to temat na oddzielny tekst, który przygotuję niebawem. Proszę zatem o trochę cierpliwości 🙂
Radca Prawny
Przeczytaj, jak uzyskać odszkodowanie za wady budowy.
W styczniu 2021 zawarłem umowę rezerwacji z deweloperem na zakup mieszkania wraz z miejscem postojowym. Mieszkanie w umowie miało metraż 74,56m2. Następnie w marcu 2021 podpisałem akt notarialny – umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Niedawno, po ponad roku deweloper przesłał wezwanie do dopłaty wraz z projektem zamiennym od architekta. Żąda dopłaty bo według projektu zamiennego moje mieszkanie jest większe od podanego wcześniej metrażu o 2,24 m2. Czy deweloper ma prawo do tego typu roszczeń rok po akcie notarialnym? W protokole odbioru nie wskazywał żadnych uwag….