Pisałem już o tym, że deweloperzy budują szybko i byle jak. Wśród największych problemów, jakie powstają z nowymi lokalami są wady konstrukcyjne, przez które dochodzi do zalania lokalu. Nabywca lokalu lub domu może więc uzyskać odszkodowanie od dewelopera za zalanie mieszkania lub domu.

Temat jest o tyle ciekawy, że notorycznie spotykam się ostatnio z sytuacjami, gdy osoba kupująca lokal mieszkalny po wprowadzeniu się i zrobieniu remontu po jakimś czasie zastaje zalane mieszkanie. Przyczyny techniczne są naprawdę różne. Poczynając od nieprawidłowo zamontowanej klimatyzacji między pionami, poprzez źle zamontowane rury. Nie jestem jest jednak specjalistą od budowlanki, żeby odpowiednio – pod względem technicznym – opisać te wady. Te kwestie pozostawię specjalistom.

W każdym razie kupujący mieszkania mogą być rozczarowani. Często biorą oni 25-, 30-letnie kredyty, wydają oszczędności całego życia na remont, wprowadzają się do wymarzonego mieszkania lub domu, a wtedy to zostaje zalane.

Pojawia się złość i rozczarowanie. Wszystko przez pośpiech i niewłaściwe przygotowanie budowy przez dewelopera i zatrudnione przez niego firmy.

Odszkodowanie od dewelopera za zalanie

Deweloper odpowiada za zalanie lokalu na podstawie rękojmi, co oznacza że jego odpowiedzialność ma charakter absolutny. I w zasadzie deweloper nie może się od niej uwolnić. Inna sprawa, że deweloperzy często zrzucają winę na swoich wykonawców, od których wymagają posiadania odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej w zakresie odpowiedzialności cywilnej. To akurat duży plus, ponieważ niezależnie od kondycji finansowej dewelopera, nabywca lokalu nie zostanie z niczym.

Niewykluczone więc, że postępowania o odszkodowanie za zalanie lokalu nie będziesz prowadził wobec dewelopera, a wobec ubezpieczyciela wykonawcy lub nawet podwykonawcy. Prowadzę kilka spraw w tym zakresie. O ile sama zasada roszczenia często nie jest kwestionowana, o tyle deweloperzy kwestionują ponoszone koszty. A te bardzo często są wysokie. Najczęściej spotykam następujące szkody:

  • Zalanie sprzętu.
  • Zalanie mebli.
  • Koszty ponoszone za osuszanie lokalu.
  • Utracone dochody z uwagi na konieczność wzięcia urlopu i doglądania lokalu.
  • Wynajem lokalu zastępczego na czas osuszania.
  • Prace typowo budowlane, związane z kuciem ścian.

Możliwości jest bardzo wiele, niestety często zwyczajnie kończy się postępowaniem sądowym, ponieważ wypłata, której dokonał ubezpieczyciel jest niewystarczająca.

 

Piotr STOSIO

Radca Prawny 


Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza.

Sprawdź bez opłat czy należy ci się odszkodowanie od dewelopera.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *