Ostatnio coraz głośniej słychać o zmianach w ustawie deweloperskim. Jedną z propozycji jest „Deweloperski Fundusz Gwarancyjny”. O nim mówi się już od dawna. Moim zdaniem to zwyczajnie świetny pomysł.

Założenie jest proste. Od każdej wpłaconej na otwarty fundusz powierniczy kwoty deweloper będzie musiał odprowadzić 2%. Kwota trafi właśnie do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Czym on w zasadzie jest? Założenie jest takie samo jak w przypadku Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ma zabezpieczyć niewypłacalność Deweloperów.

A tak się zwyczajnie zdarza. W skali całego kraju do funduszu trafią więc olbrzymie środki, jako że ostatnio w naszym kraju buduje się szybko i dużo.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Oczywiście wzrosną ceny mieszkań. W takiej sytuacji, gdy Deweloper pozbywa się części swoich przychodów, to nieuchronne. Ale temu pomysłowi można tylko przyklasnąć! Znam wiele przypadków, gdy Deweloper upadał, a jego klienci, którzy zapłacili mu całą cenę transakcji zostawali z niczym. O takich sprawach często z pewnością słyszałeś też w telewizji lub czytałeś w gazetach. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny spowoduje też zwiększenie bezpieczeństwa transakcji z Deweloperami.

Najbardziej niezadowoleni będą zapewne najwięksi deweloperzy, których składki – mówiąc wprost – zostaną przekazane na rozwiązanie skutków upadłości niewielkich firm deweloperskich. Ale taka jest już kolej losu. Swoje straty Deweloperzy z pewnością przerzucą na nowych klientów. A więc mieszkania będą jeszcze droższe.

To też dobra okazja, żeby nieco poprawić ustawę deweloperską, która zawiera nieco wad. A pomysłów jest wiele, od wprowadzenia regulacji dotyczących umowy rezerwacyjnej (klienci często mają problemy z odzyskaniem opłat rezerwacyjnych), poprzez kwestie wad inwestycji i możliwość łatwiejszego odstąpienia od umowy w przypadku problemów z lokalem. Będzie więc dosyć ciekawie.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Przeczytaj na temat kar umownych w umowach deweloperskich.


Zapraszam do skorzystania z formularza. Sprawdź bezpłatnie, czy może należeć Ci się odszkodowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *